Cítíš se unavená?
Musíš si odpoledne zdřímnout, abys byla schopna fungovat až do večera?
Usínáš se slepicemi?
Vypiješ 5 káv denně a ani to Ti nepomůže?
Energy drinky nezabírají?
Únava je jedna z nejčastějších symptomů, které mi uvádějí zájemci o změnu životního stylu do dotazníku na konzultaci.
Únavou Ti dává Tvé tělo najevo, že strádá, že mu něco chybí. Je to takový vykřičník, na který by si měla dávat pozor, a začít se o své tělo zajímat dříve, než pak řešit důsledek.
Proč jsme unavení? Co se to s námi děje?
Únava je prvním stádiem buněčné podvýživy. Paradoxně buněčnou podvýživou trpí nejen hubení lidé, ale hlavně lidé trpící nadváhou či obezitou.
Naše tělo je tvořeno buňkami. Konkrétně každé lidské tělo je tvořeno 50-75 biliony buněk. Každá buňka potřebuje „svoji potravu“ – správný pitný režim, vitamíny, minerály a makroživiny, dostatečný spánek a odpočinek. Pokud buňce toto všechno nedáš, tak není schopná správně fungovat. A ozve se.
A právě lidé, kteří trpí nadváhou či obezitou, když chtějí začít hubnout, začnou nejčastěji omezovat jídlo – jeden z největších mýtů hubnutí – článek zde a tím, jak začnou omezovat jídlo, sníží sice kalorie, ale dávají tělu méně živin a buňky začnou strádat. Tělo se dostává do buněčné podvýživy.
5 nejčastějších chyb v hubnutí a jejich řešení
První stádium buněčné podvýživy
V prvním stádiu nám dává tělo na vědomí, že není spokojeno s tím, jak o něj pečujeme.
Únava, podrážděnost, nervozita, špatný spánek, chutě na slané nebo sladké, suché paty, lokty, padání vlasů, lámající se nehty – to vše do prvního stádia patří.
Druhé stádium buněčné podvýživy
Pokud své tělo nevezmeš na vědomí, tak se stav začíná zhoršovat a nastupuje druhé stádium, kde už patří vyšší krevní tlak, cholesterol, vyšší cukr. Často jsou to gynekologické problémy, průjmy nebo naopak zácpy, pálení žáhy a další. Možná už musíš užívat i léky.
Třetí stádium buněčné podvýživy
A pokud ani na tohle nereaguješ, přechází to do třetího stádia, kdy už je potřeba užívat trvale léky a začínají změny na orgánech a různé nemoci. O čtvrtém stadiu není potřeba už ani mluvit.
Mám pro Tebe dobrou zprávu.
Buňky se můžou regenerovat (obnovit). Je to různé – každý orgán potřebuje jiný čas.
Udělej pár prvních změn a budeš se cítit lépe
1) Dodržuj správný pitný režim
Tělo je tvořeno minimálně ze 70 % vodou, u sportovců i více. Měla by si vypít cca 0,4 dcl na 10 kg Tvé váhy, v létě nebo při sportu ještě více. Pokud nebudeš buňkám dávat vodu, budou scvrklé jako rozinky. No a nebudou správně plnit svoji funkci.
Taky je důležité, kdy piješ, co piješ, v jakých dávkách. Pokud si nevíš rady, mám pro Tebe online kurz, jak si pitný režim nastavit a nejen pitný režim.
Díky online kurzu Jak zhubnout prvních 5 kg bez hladu a diet, který si už koupilo přes 300 lidí, najdeš přesný návod, jak si nastavit nejen pitný režim, ale celý Tvůj den a každý další, a dáš dolů svých prvních pár kg, zmenšíš oblečení a v plavkách se konečně u vody budeš cítit skvěle.
2) Měj v jídelníčku dostatek bílkovin
Měj v jídelníčku dostatek bílkovin, nejen živočišných, ale i rostlinných – v poměru alespoň 1:1. Jejich nedostatek způsobuje spoustu zdravotních problémů – potřebuješ jich cca 1,2 g na 1 kg Tvé váhy – dle toho, jestli chceš zregenerovat Tvé tělo, zhubnout nebo přibrat. Tohle je minimum:)
3) Jez pravidelně
Jez pravidelně – po celou dobu, kdy si aktivní.. Pravidlo po 17 nebo 18 hodině již nejíme nikdy neplatilo, neplatí a platit nebude. Z čeho má Tvé tělo fungovat, když mu nedáš pořádné palivo? Tělo je jako auto, čím je auto větší, tím potřebuje více paliva. U nás je to stejné – čím je větší „tělo“, tím potřebuje více výživy.
4) Měj v jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce
Zeleninu a ovoce potřebujeme. Potřebujeme hlavně tu hmotu pro správné trávení. Vlákniny bychom měli za den sníst cca 25-35 g, což je cca 500 g zeleniny a 250 g ovoce. A je hodně důležitá pro plochá bříška. Plochá bříška se dělají v kuchyni.
Měj se moc krásně a užívej krásných slunečných dnů
Měj se hezky Radka