Na hubnutí s Radkou

Rady pro zdravé léto

Nyní se nacházíme v době, kdy se nám blíží nejteplejší období v roce, proto jsem sepsala pár rad, tipů, jak na zdravé léto.

V tuto dobu bychom samozřejmě chtěli vypadat krásní a štíhlí. Bohužel statistiky ukazují, že léto a dovolené patří spolu s Vánocemi k období, kdy naopak lidé nejvíce na váze přibývají.

 

Důvodů je celá řada, přes den nemáme chuť na jídlo a doháníme to večer, kdy už je chladněji, konzumujeme více zmrzliny, pravidelně se účastníme večírků spojených s grilováním, jezdíme na dovolené, kde se stoly prohýbají pod plnými talíři s jídlem a my přeci chceme ode všeho alespoň ochutnat, dopřáváme si více alkoholu apod.

Dalším problémem může být nadměrná dehydratace organismu, která může způsobit únavu a celkové zpomalení metabolismu. Náš organismus je vystaven nadměrnému slunečnímu záření, více sportujeme, více se potíme a proto musíme pít mnohem více tekutin, než-li v jiných ročních obdobích.

Mým cílem je Ti tentokrát pomoci prožít léto naplno a přesto si udržet krásnou postavu nebo dokonce i zhubnout. Nemusí to být vůbec složité, stačí se jen zaměřit na pár správných věcí.

Rozhodni se, že toto léto CHCEŠ skutečně prožít ve smyslu zdravého životního stylu

Pozitivní přístup je velice důležitý. Dívej se kolem sebe, jak se stravují lidé, kteří jsou skutečně fit a naopak jak se stravují lidé, kteří mají nadváhu. Snaž se vytvořit si svůj vlastní plán pro zdraví a trvale štíhlou linii. Začni tím, že si budeš představovat v jaké budeš kondici a co Ti to přinese třeba i za pět, deset či dvacet let.

Nezapomeň na pozitivní motivaci

Za každý úspěch se něčím odměň. Například si řekni, že pokud na dovolené nepřibereš, koupíš si něco pěkného na sebe apod. Budeš pak mít naopak radost, pokud dokážeš odmítnout grilovaný steak či zmrzlinový pohár místo toho, abys pak měla nějaké výčitky.

Zaměř se jako první na pitný režim

Pocit hladu je totiž skutečně často pocitem žízně a jakmile se napiješ, hlad přejde. Důležité je pít především v dopoledních hodinách, kdy se tělo zároveň čistí. Začni proto tedy skutečně pít již hned po probuzení.

Snaž se ráno vynechat kávu, která naopak odvádí vodu z těla. Nahraď ji raději šálkem lahodného zeleného čaje. Každou hodinu se snaž vypít sklenici vody. Tělo nedokáže za hodinu přijmout více, jak půl litru tekutiny. Proto nemá smysl tři hodiny nepít a pak se to snažit dohnat tím, že najednou vypiji litr tekutiny.

Vyvaruj se sladkých nápojů, které představují příliš velký přísun kalorií. Nezapomeň, že např. jedna láhev coca-coly obsahuje více jak 15 kostek cukru. Zmást Tě mohou také nápisy na ovocných nápojích jako např. označení BEZ CUKRU, ne vždy to znamená méně kalorií.

Proto se snažt pít především vodu, vodu s citronem, zelené či ovocné čaje nebo minerálky.

Snaž se odolat zmrzlinovým pohárům

Zmrzlina, šlehačka, čokoládové polevy apod. představují skutečnou kalorickou bombu. Nahraď je lahodným ovocným salátem z čerstvého ovoce. Letní měsíce jsou také mnohem příznivější pro konzumaci tropického ovoce, které se v zimních měsících nedoporučuje v našem podnebí příliš konzumovat.

Vzhledem k tomu, že dny jsou v létě mnohem delší a my se snažíme světlo využít co nejdéle

znamenají dlouhé večery také mnohem více příležitostí k mlsání. Máš-li večer na něco chuť, měj vždy připraven zeleninový salát z čerstvé zeleniny. Využij čas např. o víkendu a připrav si do mističek (nejlépe takových, které uchovávají potraviny čerstvé co nejdéle) zeleninový salát.

Takový salát můžeš pak různě přichutit tuňákem, sýrem, jogurtem či zakysanou smetanou a spolu s celozrnným rohlíkem může představovat i Tvé hlavní jídlo. Budeš se cítit skvěle, dodáš do těla spoustu živin a nebudeš mít problém s přípravou jídla.

Zapoj do svého programu pravidelný pohyb.

Léto je ideální doba pro vytvoření si nových disciplín spojených se zdravím. Ať už se jedná o otužování či pravidelné cvičení. Není potřeba začínat s velkými sportovními výkony.

Pokud nejsi zvyklá pravidelně sportovat, začni skutečně malými dávkami. Řekněte si, že každý večer oběhni blok domů v ulici místo večerního sledování televize. Uvidíš, co to udělá už první den s Tvým sebevědomím a dalším odhodláním.

Nezapomeň ale, že cvičení je potřeba doplnit správnou výživou. Aby Tvé svaly byly schopny spalovat tuky, potřebují dostatečný přísun proteinů.

Jez grilované maso jen omezeně.

Vždy ho griluj na alobalu či tácku na grilování. Pokud totiž maso absorbuje kouř obsahující spálený tuk, stává se karcinogenním.

Snaž se k němu vždy sníst co nejvíce čerstvé zeleniny. Jednak Tě to více zasytí, ale zároveň antioxidanty v ní obsažené snižují negativní účinky grilovaného masa.

Pokud možno se zcela vyvaruj opékaným uzeninám. Obsahují jen malý podíl masa, ale především mnoho solí, mouky a hlavně spousty tuku. Nejlepší je grilovat ryby nebo drůbeží maso.

Přeji Ti krásně prožité léto...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *